13
1531771

Patek Philippe, Genève, Calatrava, ca 1954.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 090 - 13 600 EUR
9 520 - 14 300 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 35 mm
Material: 18K guld
Urverk: manuell, caliber 12-400
År: 1954
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Referensnummer: 2509
Serienummer: 724'477
Boettnummer: 684'107 (F.B)
Tillbehör: Extract from the Archives

Date of manufacture: 1954.
Date of sale: April 6th, 1955.

Helhetsintrycket är gott, klockan är i bra vintage skick med smärre repor på glas och boett. Mitten av urtavlan har missfärgats. Gravyr.

Proveniens

Säljes av familjen till den ursprungliga ägaren

The classic Patek Philippe reference 2509 was produced from 1950 until the late 1960s. The cases were manufactured by the renowned case maker François Borgel (Taubert Frères). It is accompanied by an Extract from The Archives confirming its production year as 1954.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?