38
1542876

Rolex, Datejust, ca 1979.

Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
9 680 - 11 400 EUR
10 200 - 12 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Simon Naeslund
Simon Naeslund
Specialist Klockor
+46 (0)735 95 68 75
Rolex, Datejust, ca 1979.

Storlek: 36 mm
Material: 18K guld
Urverk: automatisk, caliber 3035
År: cirka 1979
Glas: safirglas
Armband: Presidentlänk, viklås, ref. F18000-B/55
Referensnummer: 16018
Serienummer: 6'414'095
Verknummer: 0'332'318
Boettnummer: 16000
Tillbehör: box, ytterkartong

Helhetsintrycket är gott. Åldersrelaterat slitage. Nyare urtavla. Smärre nagg i glas. Spår efter montering av länk.