Madeleine Pyk – en samling F769
44
1543880

Omega, Railmaster, "Broad Arrow hands", "2914-1", ca 1957.

Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
8 550 - 11 400 EUR
9 820 - 13 100 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 38 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 284
År: cirka 1957
Glas: plexiglas
Armband: originallänk, viklås, ref. 7077/6
Referensnummer: CK 2914
Serienummer: 15'329'256
Boettnummer: 2914-1 SC (HF)

Skadat glas. Klockan är i bra vintage skick med repor på boett och armband. Armbandets fäste vid slutlänkarna har blivit renoverade. Radium-urtavla med patina.

Proveniens

Säljes av familjen till första ägaren