47
1544091

Rolex, Submariner, "Matt dial - Mark I", "Triple Zero", ca 1988.

Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
8 180 - 10 900 EUR
8 560 - 11 400 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 3035
År: cirka 1988
Glas: safirglas
Armband: Oysterlänk, viklås, ref. 93150-DO9/593
Referensnummer: 168000
Serienummer: R'496'067
Verknummer: 1'936'255
Boettnummer: 16800
Tillbehör: certifikat, box, ytterkartong

Åldersrelaterat slitage. Länk med stretch. Nagg i glas. Smärre slitage på urtavlans yttre kant.

Proveniens

Säljes av första ägaren

Rolex Submariner referens 168000 är en ovanlig variant av Rolex Submariner. Dess produktion varade bara i cirka 9 månader innan den ersattes av referens 16610. Främsta skillnaden mellan föregångaren 16800 och 168000 är kvaliteten på stålet, som uppgraderades från 316L till 904L.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?