52
1545510

Patek Philippe, Golden Ellipse, "Jumbo", "Sigma Dial", ca 1977.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 040 - 8 800 EUR
7 440 - 9 300 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 33 x 38 mm
Material: 18K guld
Urverk: automatisk, caliber 28-255C
År: cirka 1977
Glas: safirglas
Armband: integrerat läderband, originalspänne i 18K guld
Referensnummer: 3605
Serienummer: 1'306'093
Boettnummer: 2'774'491
Tillbehör: box

Urtavla med skador, tydligast vid index klockan 8. Slitet läderband. Åldersrelaterat slitage.

Patek Philippe Ellipse ref. 3605 tillverkades från 1971 till början av 1980-talet. Det är en av de största Ellipseklockorna någonsin tillverkade av Patek Philippe och också en av de få Ellipse referenserna med datumvisning. Referensen var den första Ellipsen som använde kaliber 28-255C, exakt samma kaliber som användes i Nautilus ref. 3700/1.