141
1548673

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

bord, tidigt 1930-tal.

Rektangulärt med indragen sarg, fanerat med kamferträ, brickmärkt SVENSKT TENN STOCKHOLM. Längd 80 cm, bredd 65 cm, höjd 73 cm.

Slitage, repor och märken.

Proveniens

Professor Bengt Häger (1916-2011), Stockholm.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Häger var en högt ansedd danskritiker och skribent. Han var ordförande i Dansfrämjandet mellan 1944 och 1964 och museichef för det av Rolf de Maré grundade Les Archives internationales de la Danse i Paris under slutet av 1940-talet. Han grundade tillsammans med de Maré Dansmuseet i Stockholm och var dess intendent 1953-1989 och satt som president för danssektionen inom Unesco 1977-1988. Häger tilldelades professors namn 1985.

Sannolikt formgivet av Uno Åhrén eller Björn Trägårdh. Metallbrickan brukades under en kortare period, ca 1930-34.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?