Arne Jones E1299
148
1555703

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Ask med lock, modell "32", Stockholm 1930.

Tenn, lockknopp i form av liggande blomma, stämplad med änglamärket samt årsstämpel D8. Diameter 7,5 cm.

Slitage.

Formgivare