Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
181
1542996

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Bricka, modell "A 504", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1948

Rektangulär bricka med mässingskant, stämplad med änglamärket X8. 38 x 20 cm.

Bruksslitage och repor.

I produktion från 1927.

Formgivare