Arne Jones E1299
196
1540594

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Josef Frank

Taklampa, modell "G 2558", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.

Mässing, tre armar med plisserade skärmar. Diameter 58 cm.

Slitage, skärmar med smärre skador. Ej funktionstestad.

Katalog, "Belysningar från Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1954, modellen avbildad (opag.).

Ovanlig modell formgiven under 1950-talets början.

Formgivare