218
1538214

Guldsmedsaktiebolaget (GAB)

(Sverige, Grundat 1868)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Guldsmedsaktiebolaget (GAB)
(Sverige, Grundat 1868)

Vaser, ett par, Swedish Grace, brons, sannolikt formgivna av Jacob Ängman.

Brungrön patinerad brons, bukig form med hänklar och dekor horisontella ränder, stämplade med firmastämpel samt modellnummer 159. Höjd 25 cm.

Något olika patina, smärre slitage.