Madeleine Pyk – en samling F769
255
1539564

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt.

Ben i bok, klädd i fårskinn, lös sittplymå. Höjd 83 cm.

Omklädd och renoverad, ben med slitage.

Paul Artaria, "Carl Malmsten - Schwedische Möbel", Wepf & Co Verlag 1954, modellen avbildad s. 68.

Modellen formgiven 1936 och presenterades på världsutställningen i Paris 1937.

Formgivare