Arne Jones E1299
289
1533543

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Golvlampa, modell "30620", Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Stomme i mässing, svängd arm, två skärmar i plisserad textil, höj och sänkbar, tillverkarens märkning, höjd ca 140-170 cm.

Senare skärmar, nydragen el, smärre slitage.

Avbildad i katalog 1943. Samt i Nordiska Kompaniets arkiv 1948.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.