357
1543044

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", modell "226", Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ek, naturbrunt läder. Höjd 68 cm, sitthöjd ca 31.

Slitage.

Proveniens

Enligt uppgift inköpta sent 1950-tal.

Modellen formgiven 1958.

Formgivare