Madeleine Pyk – en samling F769
360
1555991

Hans J. Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 500 EUR
8 180 - 10 900 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Hans J. Wegner
(Danmark, 1914-2007)

Fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.

Ek och bok, svart läderklädsel, stämpelmärkt Made in Denmark Designer Hans J Wegner A.P. Stolen. Höjd 100 cm, bredd 90 cm, sitthöjd ca 38 cm.

Smärre slitage, klädsel med patina, två knappar saknas i ryggen.

Formgivare

Hans Jørgensen Wegner (1914–2007) var en dansk arkitekt och möbelformgivare, som nått stor framgång såväl i Danmark som internationellt. Han är framför allt känd för att ha formgivit över 500 olika stolar, däribland Wishbone Chair. ("Y-stolen"), som idag räknas som en designikon. Stolen är ett praktexempel på Wegners stilrena design, med sin ram i trä och snörade sits. Andra ikoniska stolar som Wegner formgivit är The Smiling Chair och Sawbuck Chair. I sin design förenade Wegner skönhet och funktion – och med en bakgrund som snickare utfördes allt i högsta snickarkvalitet. Kvalitet och ergonomi var viktiga ledord när han utformade sina möbler.

Under sin karriär samarbetade Wegner i flera betydande projekt med andra formgivare som Arne Jacobsen, Erik Møller och Børge Mogensen. Wegner var starkt delaktig i lanseringen av begreppen Danish Modern och Scandinavian Modern efter andra världskriget. Idag finns Wegners designklassiker i många skandinaviska hem, och de finns även representerade i de största museerna för design världen över.