Arne Jones E1299
400
1523688

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Marianne Richter
(1916-2010)

Matta, "Blommor och Blad", flossa, ca 186 x 124 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1944.

Proveniens

Ett mycket stort exemplar av "Blommor och blad" tillverkades för Svenska ambassaden i Buenos Aires.