548
1550038

Siri Meyer

(Sverige, 1898-1985)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 920 - 2 400 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Siri Meyer
(Sverige, 1898-1985)

Hamnbild från Mallorca

Signerad på etikett på baksidan. Utförd på 1920-talet. Akvarell och gouache på papper 37,5 x 26 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.
Stockholms Auktionsverk, Modern Art & Design, 24-25 oktober, 2012, kat. nr 706.

Norrköpings konstmuseum, "Siri Meyer - På resande fot", 2010.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?