559
1548654

Gösta Nystroem

(Sverige, 1890-1966)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 700 - 27 300 EUR
23 800 - 28 500 USD
Klubbat pris
420 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gösta Nystroem
(Sverige, 1890-1966)

Tre figurer i hatt

Signerad Gösta Nyström. Utförd 1925. Pannå 50,5 x 39 cm.

Proveniens

Privatsamling, Danmark.

Kompositör, musiker och konstnär – likt en renässansman rörde sig Gösta Nystroem mellan olika områden. Han växte upp i ett intellektuellt hem och bildades redan som barn i bildkonst och musik av sin far. Efter ett par år vid Kungliga Musikkonservatoriet i Stockholm 1913-14 ägnade sig Nystroem åt både musik- och konststudier och eget måleri i Köpenhamn under åren 1916-20 och sedan i Paris 1920-1932. Han var som bildkonstnär autodidakt, men tog starkt intryck av samtida konstnärer och tonsättare som Matisse och Debussy. Under sina år i Paris umgicks Nystroem flitigt med och influerades av GAN, Isaac Grünewald, Nils Dardel, Erik Grate och Sigrid Hjertén. Efter utställningar i Köpenhamn, Odense och Stockholm övergick Nystroem under 1920-talet till att framför allt skapa genom musik.

Både musikaliskt och konstnärligt uttryckte sig Nystroem genom modernismens två mest banbrytande inriktningar: kubismen och expressionismen. Eftersom Gösta Nystroem valde att framför allt ägna sig åt musiken är det inom detta område han är mest känd. Han konstnärliga produktion är därför begränsad men har alltid skattats högt och varit mycket efterfrågad. Det är ytterst sällsynt att verk av Gösta Nystroem kommer ut på marknaden och det är många som önskar en målning av denne viktige konstnär till sin samling.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?