582
1558038

Oscar Reutersvärd

(Sverige, 1915-2002)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 100 - 1 370 EUR
1 150 - 1 440 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Oscar Reutersvärd
(Sverige, 1915-2002)

"Roterande acceleration"

Signerad Oscar Reutersvärd. Daterad Waxholm 1958 undertill. Bemålad stål. Höjd 108 cm.

Proveniens

Konstruktiv Tendens, Stockholm.
Privatsamling.

Konstnär

Oscar Reutersvärd, föddes 1915 i Stockholm och dog 2002 i Lund. Bildkonstnär och skulptör, sedermera professor. Han var elev hos Otte Sköld, och Otto G Carlsund i Stockholm och i Paris studerade han för Fernand Léger. En lärotid om vilken han själv säger, ”Genom min skolning under Otto G Carlsund och Fernand Léger är jag en representant för de puristiska ideologierna. I mina kedjor och "omöjliga figurer" uppfylls purismens krav på klarhet, precision och principförankring. Men på ett bakvänt sätt.” 1953 blev Reutersvärd docent vid Stockholms universitet och 1964 professor i konsthistoria med konstteori vid Lunds universitet. Han är idag representerad på Moderna Muséet i Stockholm, Centre Pompidou i Paris, Musée des beaux-arts i Rouen och Nasjonalgalleriet i Oslo för att nämna några institutioner. Han själv räknade sig till ”pionjärerna inom "de omöjliga figurernas" laboratorievärld.” Och i sitt konstnärskap skapade han mycket riktigt bilder av geometriska figurer som gick emot trigonometrins och perspektivens grundlagar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?