588
1557934

Inge Schiöler

(Sverige, 1908-1971)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 700 - 16 000 EUR
14 400 - 16 800 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Inge Schiöler
(Sverige, 1908-1971)

Röda stugor

Signerad Inge Schiöler. Duk 39 x 46 cm.

Proveniens

Gåva till Allan Beskow 1951, därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?