594
1545928

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 640 - 4 550 EUR
3 810 - 4 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Bror Hjorth
(Sverige, 1894-1968)

Dam på parkbänk

Signerad Bror Hjorth. Gouache på papper 25 x 27,5 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna, 13 maj 1997, kat. nr 382.

Konstnär

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.