596
1550360

Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 660 - 4 570 EUR
3 830 - 4 790 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

Stadsvy med sotare

Signerad Eric Hallström. Duk 51 x 61 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Moderna Vårauktionen 515, 2 - 4 maj 2000, kat. nr 98.

Konstnär

Eric Hallström räknas som en av de främsta företrädarna för den svenska naivismen. Han debuterade 1917. Med sitt måleri berättade han om minnen från Stockholms utkanter och han arbetade länge med samma motiv. Genom Pelle Molins ”Ådalens poesi” kom han i kontakt med Ångermanland dit han reste för att uppleva de mörka skogarna, den böljande horisonten, de mäktiga älvarna och timmerflottningen, som sedan tog form i hans stockholmsateljé. Hans bilder blir ljusare när han på 20-talet reste till Sydfrankrike och Italien, närmar sig den nya sakligheten, vilket får det naiva att försvinna. Hallströms berättartalang väcks på nytt under 30-talet, när han med starka färger i primitivistisk anda uttrycker sina upplevelser av människor och landskap.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?