Kan inte nå servern
600
1479113

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 300 - 22 900 EUR
19 200 - 23 900 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

"Lampljus"

Signerad Peter Dahl och daterad 1987. Duk 150 x 200 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, Auktion 543, Moderna Vårauktionen, 2007, kat. nr. 557.
Privatsamling.

Litteratur

Galerie Aix, Stockholm, "Peter Dahl Arbeten - Works 1985-1987", 1987, avbildad helsida i färg s. 23.

Övrig information

I mitten av 1980-talet målade Peter Dahl den berömda Bellman-sviten bestående av stora dukar fyllda med festliga och sinnliga figurscener inspirerade av Carl Gustav Pilo och Johan Tobias Sergel. Temat i Bellman-målningarna fortsatte att fascinera Dahl de följande åren och resulterade bl a i målningarna "Paris mutas", 1985 och backanalscenen "Löst prat", 1987.

Folke Edwards skriver; "Samtidigt med dessa festliga och sinnliga bilder målade Dahl en serie borgerliga interiörer med kvinnor i olika situationer. Borta är Bellmans och Dionysos sensuella kvinnor. I stället framställs dessa kvinnor som transparenta, tyngdlösa, förfinade, måna om sin värdighet. "Allt vilar, luften står stilla, tiden har upphört och ingenting överraskande kan hända." (Folke Edwards, "Peter Dahl", 1996, sid. 127)

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?