Kan inte nå servern
602
1426651

Birgit Broms

(Sverige, 1924-2008)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 400 - 13 700 EUR
12 000 - 14 400 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

För konditionsrapport kontakta specialist
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Birgit Broms
(Sverige, 1924-2008)

Skridskoåkare.

Signerad B Broms. Duk 71 x 84 cm.

Konstnär

Broms, Birgit (1924-2008), svensk målarinna. Rytm och rörelse präglar Birgit Broms måleri när hon fångar sina fartfyllda skridskoåkare. Det är ett favoritmotiv, som nästan har blivit synonymt med konstnären själv. Hennes produktion är sparsmakad och hon håller sig konsekvent till få ämnen: stadsbilder, fasader, skärgårdsbåtar och skridskoåkare. Hon avbildar dem inte för avbildandets skull utan mera för att lösa form- och färgproblem. Hon förenklar och abstraherar och låter ljuset bära fram motiven. Man kan inte beskriva Birgit Broms konst om man går förbi porträtten, en genre som hon började med i slutet av 1970-talet. Det var inte så att hon fick beställning utan hon bad själv att få avbilda personer vars ansikten hon fann fascinerande. Den förste hon bad var Erland Josephson och det följdes av beställningar från både porträttsamlingen på Manilla och Statens porträttsamling på Gripsholm. Birgit Broms var gift med konstnären Ragnar Sandberg 1960-1972.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?