607
1558989

Bengt Österblom

(Sverige, 1903-1976)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
909 - 1 090 EUR
951 - 1 140 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Bengt Österblom
(Sverige, 1903-1976)

Komposition

Signerad Bengt O. Österblom och daterad 1929. Akvarell på papper, bildyta 20,5 x 15 cm. Dedikation under passepartout: "Till vännen Rolf Söderberg som minne av kvällen den 17 mars 1950."

Proveniens

Författaren Rolf Söderberg.
Privatsamling.