623
1555639

Lambert Werner

(Sverige, 1900-1983)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 470 - 5 360 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Lambert Werner
(Sverige, 1900-1983)

"Sjömannen och friheten"

Signerad Lambert Werner och daterad -43. Pannå 116 x 104 cm.

Konstnär

Lambert Werner var en svensk bildkonstnär och skulptör född i Stockholm. Han utbildade sig i Berlin och bodde en tid i Paris. Han inspirerades av Gösta Adrian-Nilssons, Wassily Kandinsky och Paul Klee. Werner är känd för att skapa lyriska abstraktioner och neosurrealistiska målningar i en komplicerad blandteknik i en personlig stil. Hans målningar innehåller en figurativ symbolik.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?