633
1542152

Torsten Renqvist

(Sverige, 1924-2007)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 790 - 4 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Torsten Renqvist
(Sverige, 1924-2007)

"Dockan på lådan"

Signerad T.R. Brons och trä, höjd 60 cm.

Proveniens

Art for the Globe Collection.

Mailis Stensman, "Torsten Renqvist", 2002, jämför bilder sid. 230 och 236 av "Kängurun".

Motivet är ursprungligen en del av "Kängurun" 1978-79.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?