768
1542151

Madeleine Pyk

(Sverige, Född 1934)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 470 - 5 360 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Madeleine Pyk
(Sverige, Född 1934)

Leoparder

Signerad M Pyk. Duk 200 x 93 cm.

Proveniens

Art for the Globe Collection.

Konstnär

Madeleine Pyk är bildkonstnär och författare född i Stockholm 1934. Hon målar i en naivistisk stil och använder ofta starka färger. Hennes motivkrets inbegrips av landskap, stilleben och porträtt. Hon har studerat vid Konstfack och Konstakademien, finns representerad på Moderna Museet, Stockholms Stads samlingar och Norrköpings Museum. I Pyks motiv finns en stark längtan efter det idylliska. Hon skildrar heta sommarbilder och isande vintervyer. Hon fångar katter och tigrars väsen, färgar trädgårdar med glädje och fyller Stockholm med ottomanska och franska influenser.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?