836
1547317

Yasse Tabuchi

(Japan, 1921-2009)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 040 - 8 800 EUR
7 440 - 9 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Yasse Tabuchi
(Japan, 1921-2009)

"Terre Feu"

Signerad Yasse Tabuchi och daterad 56. Även signerad och daterad a tergo. Duk 92 x 84 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, Modern Art + Design 624, 2020, kat. nr. 401.
Privatsamling.

Yasse Tabuchi föddes 1921 och påbörjade studier i konsthistoria i Tokyo 1946 till 1951. Samtidigt målar han och ställer ut från 1947. Han vinner Okadapriset 1949 men blir intresserad av den europeiska avantgardekonsten och flyttar till Paris 1951 och blir kvar i Frankrike till sin död 2009. I Paris lär han känna Cobra-konstnärerna Jorn, Appel, Alechinsky och Corneille. Hans tidiga verk visar påverkan av surrealismen men han lär också känna Hartung och den informella konsten som blir hans nästa och främsta period. 1956, samma år som den aktuella målningen är utförd, ställer han ut hos Lucien Durand med verk som blandar linjer och former till en dynamisk men ändå stabil komposition.
Tabuchi räknas idag till en av Japans viktigaste konstnärer efter andra världskriget och han finns representerad i bl.a. Centre Pompidou, Paris; Royal Museums of Art, Bryssel; Silkeborg Konsthall, Danmark; Malmö Museum; Städtsches Museum Leverkusen, Tyskland; samt mängder av museer i Japan.