103
1560057

Väggpendyl, märkt Baudin à Paris, 1700-talets mitt, Louis XV.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fodral av förgylld brons. Kartuschformad med dekor av slingrande rocailler, krönande putto hållandes bok med texten "D' Astrolgie". Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, märkt "Baudin à Paris", möjligen Jacques B. (maître horloger i Paris kring 1700-talets mitt) . Även urverket märkt. Datum och repeterfunktion. Hel-, halv- och kvartsslag. Höjd 59, bredd 27 cm. Pendel och nyckel medföljer.