1033
1563617

Miniatyrträd, sten, lac burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
376 - 564 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Krukan i s.k. ingot form, dvs efter en silvertacka, i tekniken lac buragute, med figurscen i trädgård vid paviljong. Med blomsteruppsättning i sten. Höjd 14 cm. Krukans längd 10 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector, purchased in London in the 1960's.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?