104
1557635

Väggpendyl, av Eric Rundelius (urmakare verksam i Stockholm 1793-1815), Sengustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Tempelformad med rikt skuren dekor bla av baldakin. Vitmålad urtavla med arabiska sifferindex signerad "Eric Rundelius / Stockholm". Bredd 56, höjd 105. Pendel och nyckel medföljer.