1066
1548851

Solfjädersmålningar, tre stycken, akvarell och tusch. Qingdynastin.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den runda med motiv av bambu, tusch på siden lagt på papper. Troligen av Liang Xinnong. Motivets mått 26x25 cm. Mått med papper 36x29,5 cm.

En med dekor av blommor, färg och tusch på papper. Två sigill i rött. Saked Jiewen (1767-1827). Osignerad. Längd motiv 51,5 cm. Mått med papper 61x32 cm.

Figuralt motiv, färg och tusch på papper. Sigill i rött "Chuntang" (Spring Hall) och signerad Chaodi. Motivets längd 49 cm. Mått med papper 58x36 cm.

Hål, fläckar, retuscher.

Proveniens

From the Collection of G. Held, thence by descent.

To see other items sold from this collection see, Bukowskis Auction Sale 565 (2011-12-06). And Bukowskis Auction Sale 562 (2011-06-14).