1077
1528882

Praktfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i doucaifärger med blommande kvistar, central medaljong med lotus. Runt brämet yttterligare fyra blommande kvistar. Diameter 35,5 cm.

Ifyllt nagg, kantnötning.

Proveniens

From the Collection of Per Pahren. For other lots sold from this collection se Bukowskis, auction 580, 2014. Lot no 160, 263, 287, 288, 289, 290, 291, 294, 510.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?