1188
1530996

Skulptur, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 707 EUR
564 - 752 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skulpterat med runt ansikte, figuren bär en avancerad håruppsättning samt diadem. Höjd med träställ 23 cm. Höjd huvud 13 cm.

Slitage, spår av bemålning.

Proveniens

Inherited from the collection of Gunnar Wennerberg, to Amelie Posse, thence by descent within the family.

Purchased at Bukowskis 929, lot no 680.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?