1192
1562923

Lama, förgylld brons. Tibet, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 420 EUR
2 820 - 4 700 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Troligen föreställande Gyalwa Gendün Gyatso (1475-1542), den andra Dalai Lama tillhörande Gelugpa-sekten, de gula hattarnas sekt. Korpulent kroppshydda, avbildad sittande i meditativ ställning, med högra handen i vitarka mudra, den vänstra handen vilar i knät, har troligen hållit en bok eller en vas som nu saknas. Höjd 10,5 cm.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Purchased at Strömbergs Antik, Copenhagen, Denmark 1993.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?