1205
1563118

Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442 - 618 EUR
470 - 658 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Femkload drake vänd rakt mot betraktaren omgiven av fladdermöss; jagandes den flammande pärlan bland molnformationer, nedre delen med skummande vågor. I guld mot en röd grund. Diameter 32,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Blekt.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Roundels like these would have been made for an emperor or worn by one of his sons and would have been placed on the shoulder of the robe.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?