1228
1532093

Carl Peter Thunberg, två volymer, del 1-4. "Resa uti Europa, Africa, Asia förrättad åren 1770-1779".

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
479 - 670 EUR
542 - 758 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Resa uti Europa, Africa, Asia, förrättad åren 1770-1779. 1-4.

Tryckt i Uppsala, hos directeur Joh. Edman, 1788-91 respektive Joh. Edman 1791. Mått vardera volym 12x18x4 cm.

Slitage, säljes i befintligt skick.

Proveniens

From a private Swedish collector, the family lived in Japan in the mid 1950's were the father was employed in the Gadelius firm.