Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
124
1551534

Biblioteksur, av Simon Schreiblmeyr (urmakare verksam i Prag under 1700-talets senare del), Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fordral av mahogny. Rik beslagsornamentik av mässing. Sidorna med bärhandtag. Delvis förgylld urtavla med graverad dekor, siffering av mässing med romerska och arabiska sifferindex, signerad "Simon Schreiblmeyr Prag" samt numrerad 450. Repeterfunktion. Kvartsslag. Två klangskålar. Längd 30, bredd 16, höjd 49,5 cm. Pendel medföljer.

Porträttet kompletterat. Renoverat. Visst slitage. Ej funktionstestad.