1261
1557884

Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oktagonal med harhuvudhänklar och lockknopp i form av akantusblad. Dekor i famille rose-färger av blommor. Längd terrin 35 cm. Längd terrinfat 37 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish collection.