Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
128
1564372

Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (urmakare verksam i Stockholm 1815-45), Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Modellerad som Amor med sin båge bärandes en vindruvskrans inneslutandes urhuset, vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Eduard Engelbrechten / Stockholm", rektangulär sockel med avfasade hörn, reliefornament av thyrsosstavar, fruktgirlander, samt badande Venus. Längd 29,5, bredd 11, höjd 31,5 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Se: Niehüser, Elke, Die Französische Bronzeuhr, s. 230, kat. nr. 660, 661.