1299
1556395

Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med maskaronhänklar, dekor i emaljfärger föreställande de odödliga och deras uppassare. Höjd 61 cm.

Stjärnsprickor i botten.

Proveniens

Purchased in China around 1945, thence by descent within the family.