1328
1563341

Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med hänklar och genombrutna sidor, dekor i underglasyrblått med motiv föreställande en trädgård med blommande magnolia, pioner och trädgårdsklippa. Diameter 29 cm.

Spricka, ifyllda kantnagg.

Proveniens

With a label from the Antique Shop of A. B. S. Magaliff, Stockholm.