1333
1531016

Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått med motiv av pagoder och träd i flodlandskap. Metallskodd mynning. Höjd 33 cm.

Sprickor/skador vid mynningen. Bränningsdefekter. Nagg.