Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
144
1549136

Kandelabrar, ett par, för sex ljus, tillskrivna François Rémond (mästare i Paris 1774–1812), Louis XVI.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Så kallade "candélabres aux vestales". Förgylld och patinerad brons samt röd marmor (rouge griotte). Modellerade som stående vestaler uppbärandes svängda bladhölstrade ljusarmar samt balusterformad kandelaberarm, på cylindriskt postament med dekor av kymation och lagerstav. Höjd 97 cm.

Proveniens

Förvärvad i Ryssland omkring 1920/30 och utförda till Sverige.
Därefter i arv inom familjen.

Jämför ett par av samma modell i Gröna matsalen i Katarinapalatset, St. Petersburg.