Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
146
1556178

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, möjligen av Reinhold Friedric Lindroth (mästare verksam i Stockholm 1813-17), Empire

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 870 - 7 310 EUR
5 660 - 8 490 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"Aux victoires ailées". Möjligen utförda av Reinhold Friedric Lindroth d.ä. (mästare under hallrätten i Stockholm 1813-17) efter fransk förlaga. Förgylld och patinerad brons. Modellerad som segergudinnan Victoria uppbärandes en krans med tre ljusarmar, ståendes på ett klot på cylindriskt bladhölstrat postament med fleur-de-liser i relief. Höjd 60,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Se: Svenska slott och herresäten: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966, avbildade sid. 359; Se även Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Skåne, Nordisk familjeboks tryckeri: Stockholm 1909, avbildade sid. 17; Jan von Gerber, Förgyllda bronser under empiren, Ica bokförlag: Västerås 1991, sidan 10f & 38f, jämför kandelaber för gas sannolikt tillverkad av Lindroth.