Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
147
1564894

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, 1800-tal, Empirestil.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Slätt kolonnskaft med dekor av bladhölstring och repstav, på rund fotplatta med rik dekor i relief, med tre drakformade ljusarmar uppbärandes urnformade ljuspipor kring central pinjekotte. Höjd 44,5 cm.

Proveniens