176
1541749

Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Blybergsporfyr från Älvdalens porfyrverk. Ovoid form. Knopp i form av pinjekotte av förgylld brons. Höjd 48 cm.

Se figur V i Prix-Courant de Porphyres Elfdahl från 1805, avbildad sid. 74-5 i Gamla porfyrverket: Älvdalens sockens historia, del II.