Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
203
1547838

Hederssabel för sjöofficer, given av kronprins Carl (XIV) Johan, omkring 1815,

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Böjd klinga med skålslipning. Etsad graverad och förgylld dekor av korslagda ankare med krona och treudd, lilla riksvapnet, Carl Johans namnchiffer och örlogsflaggor. Klingryggen signerad "Norberg, Stockholm". Fäste av förgylld mässing i form av ett ankare med delfinformad bygel. Graverad med kronprinsens namnchiffer och lagerkvistar. Kavel av skuren ebenholts. Längd 98 cm.