206
1558388

Trädgårdsurna, efter Ferdinand Rings modell för Höganäs, 1900-tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stengods. Dekor av vinrankor, stiliserade palmetter och bladornerade hänklar. Höjd 155 cm.

Tilläggslista

Urnan är senare från 1900-talet.

Ursprungsmodellen finns upptagen i 1859:års priskurant som vas "No. 1".