215
1541739

Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkt Stockholm 5/9 1753. Med vapen för familjen Adlerbeth. Längd 42,5 cm.

Skadat, lagat.

Proveniens

Troligen beställt för Jakob Fredrik (son av Gudmund Beth, adlad Adlerbeth, Tab. 3, (1719-1778). Student i Uppsala (Um) 1734, auskultant i Göta hovrätt 1740, kanslist i Göta hovrätt 1742, hovjunkare 1746, notarie 1747. Hemmahörande på Ramsjöholm. Gift 1750 i Norrköping med Anna Maria Spalding (1714-1802), dotter av brukspatronen Georg Spalding på Gusum och Sofia Christoffersson (vars brorsbarn adlades Adlersparre) samt syster till lagmannen Gustaf Spalding, adlad Spaldencreutz.